Mazańcowice 43-391
Mazańcowice 289
Polska
Tel.: +48 33 815 52 59
Tel.: +48 33 815 54 77
Fax: 20, 21
Email: info@julex.pl
Płaskostopie (łac.pes planus) - polega na obniżeniu fizjologicznych sklepień stopy (poprzecznego i podłużnego), w wyniku którego stopa staje się płaska. Prawidłowo wysklepiona stopa podczas stania nie dotyka podłoża całą swą powierzchnią. Stopa zdrowa podczas stania czy chodzenia wspiera się o podłoże trzema fizjologicznymi punktami- pierwszą i piątą głową kości śródstopia oraz piętą. W przypadku obniżenia łuku poprzecznego, dochodzi do obciążenia wszystkich głów kości śródstopia, powoduje to odczuwalny dyskomfort oraz ból w przedniej części stopy.
Wyróżnia się dwa rodzaje płaskostopia:
Podnoszenie "ciężarów" i praca fizyczna dotyczy każdego człowieka, dlatego warto zwrócić uwagę również na ten aspekt.
Postawa ciała to jego indywidualne ukształtowanie i położenie poszczególnych odcinków tułowia i nóg w pozycji stojącej. Postawa ciała jest to nawyk ruchowy. Przedmiot badania powinna stanowić postawa nawykowa, gdyż jest ona rzeczywistą postawą człowieka w odróżnieniu od postawy bacznej, która jest wymuszona. Prawidłowa postawa ciała jest jednym ze wskaźników prawidłowego rozwoju oraz statycznej i dynamicznej sprawności człowieka.
Skóra jest największym organem naszego ciała i pierwszą barierą chroniącą przed zakażeniami. Często mówimy, że jest ona odzwierciedleniem naszego stanu zdrowia.