Dlaczego indywidualne wkładki są dobre dla tenisisty, biegacza, sportowców?
Dzięki indywidualnym wkładkom standardowe obuwie sportowe staje się lepiej dopasowane do stopy. Wkładki indywidualne łagodzą ból stóp, pleców, kolan, nóg oraz pięt podczas uprawiania sportu, minimalizują ryzyko kontuzji oraz
zwiększają efekty treningu poprzez aktywizację mięśni stopy i nogi.
Dlaczego cukrzyk powinien nosić specjalne obuwie i wkładki indywidualne?
Podatność na zakażenia i zranienia to cecha stóp osob która choruje na cukrzycę. Osoby takie dręczy często złe krążenie krwi, co powoduje, że powstałe rany trudno się goją. Z powodu neuropatii czuciowej chory nie odczuwa, że but go gniecie, a u cukrzyków zranienia bardzo źle się goja. Odpowiednio miękkie, szerokie obuwie i
indywidualnie dobrane wkładki zabezpieczą przed zranieniami i powstaniem stopy cukrzycowej.
Dlaczego kobieta w ciąży powinna pomyśleć o specjalnym obuwiu i wkładkach?
U kobiet w ciąży przesunięciu ulega środek ciężkości, który utrudnia utrzymanie równowagi - w związku z tymi zmianami dochodzi do znacznego obciążenia stóp. W ciąży podnosi się poziom hormonu relaksyny, który prowadzi m.in. do rozluźnienia więzadeł stopy.
Wskutek tego często dochodzi do obniżenia łuku poprzecznego stopy i powstania płaskostopia poprzecznego.
Kobiety w ciąży potrzebują wkładek i obuwia, które będą odciążać stopy, niwelować dolegliwości bólowe oraz zapobiegać nadmiernym obrzękom towarzyszącym okresowi ciąży.
Jestem reumatykiem. W jaki sposób pomogą mi specjalne wkładki do butów?
Wkładki indywidualne pomogą w odciążeniu miejsc na stopach, które w największym stopniu zostały dotknięte zwyrodnieniem. Wykonane są z delikatnych materiałów, które nie będą urażać stóp, ale dadzą odpowiednią amortyzację podczas chodzenia, która jest ważna dla problemów reumatyków.
Stopa szpotawa - co daje stosowanie indywidualnych wkładek do butów?
W przypadku
stóp szpotawych wkładka wykonana indywidualnie na miarę, będzie
wkładką pronującą. Jest to korekcja bierna, która powinna być połączona z korekcją czynną przy zastosowaniu ćwiczeń. Wkładka pronująca będzie wymuszać prawidłowe ustawienie stopy poprzez posiadane w swojej budownie elementy.
Jakie są zasady doboru butów do indywidualnych wkładek?
Buty dobieramy tak, aby po włożeniu wkładki pacjent mógł swobodnie chodzić w butach. Do wkładek całościowych zaleca się obuwie pełne, tęgościowo większe, gdyż wkładka wypełnia dodatkowo przestrzeń buta. Przy doborze obuwia ważne jest, aby po włożeniu wkładki, stopa dobrze mieściła się w bucie - uwagę należy zwrócić na to, aby pięta była dobrze usytuowana, gdyż w przeciwnym razie stopa może wyskakiwać z buta.
Dobrym rozwiązaniem są buty z możliwością wyjmowania wkładek i wkładania tych wykonanych indywidualnie na miarę.